آزمایشگاه سازگاری الکترومغناطیسی (EMC)

آزمایشگاه سازگاری الکترومغناطیسی (EMC)

1- معرفی آزمایشگاه EMC :

آزمایشگاه EMC شرکت آزمایشگاه­های صنایع انرژی به عنوان یکی از آزمایشگاه­های مورد تایید توانیر، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، سازمان غذا و دارو و تجهیزات پزشکی ، گمرکات کل کشور  و .. جهـت انجام آزمون­های استاندارد و همچنین به عنوان یکی از اولین آزمایشگاه­های بی طرف همکار موسسه استاندارد و دارای گواهینامه ISO 17025 و قابل ردیابی توسط ILAC  فعالیت می­نماید.

2- هدف از انجام آزمون ها و ارائه خدمات در آزمایشگاه EMC را می توان به طرق زیر توصیف کرد:

 

 

– انجام تایپ تست محصولات در صنایع مختلف با قابلیت ردیابی بین­المللی نهاد  ILAC

– تست و صدور گواهینامه های بین المللی (CE) مطابق با دایرکتیو­های اروپاییIMQ   ایتالیا و SZU TEST ترکیه  

– انجام آزمون­های لازم جهت اخذ علامت استاندارد برای محصولات تولیدی

– بررسی فرآیند تولیدی محصولات و کشف و رفع نواقص احتمالی در پروسه تولید قبل از نمونه­برداری استاندارد

– انجام بازرسی و ممیزی از خطوط تولید

 

2-2 ارائه خدمات به واردکنندگان از قبیل :

– انجام امور مرتبط جهت اخذ مجوزهای ورود کالا

– بررسی و اعلام استانداردهای لازم جهت ورود کالا و انجام آزمون­های مرتبط با آن

3- استاندارد ها و محصول های تحت پوشش :

 انجام کلیه آزمون­های سازگاری الکترومغناطیسی برای محصول­های زیر:

تجهیزات پزشکی

 فناوری اطلاعات، صوتی تصویری و مولتی مدیا

  تجهیزات مخابراتی و رادیویی

تجهیزات اندازه‌گیری، آزمایشگاهی و هشداردهنده

 تجهیزات صنعتی و نیمه صنعتی

 کنتورهای برق، آب و گاز

RTU و مودم کنتورهای هوشمند

 لوازم خانگی

 لوازم روشنایی

سایر تجهیزات الکترونیکی

آزمون­های قابل انجام به همراه استاندارد برای محصولات مربوطه:

سازگاری الکترومغناطیسی (Electromagnetic Compatibility) به اختصار EMC، اثر متقابل تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی با محیط الکترومغناطیسی پیرامون خود و یا سایر تجهیزات موجود می‌باشد. در واقع، هر تجهیز الکتریکی و یا الکترونیکی قابلیت گسیل امواج الکترومغناطیسی به محیط پیرامون خود را دارد که می‌تواند عملکرد تجهیز و سایر تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی پیرامون خود را دچار تداخل کند. از این رو، نیاز است تا عملکرد صحیح تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی در محیط الکترومغناطیسی پیرامون آن‌ها تضمین گردد.

آزمون سازگاری الکترومغناطیسی به تولیدکنندگان کمک می‌کند تا نسبت به سطح سازگاری الکترومغناطیسی محصولات خود آگاهی لازم را به دست آورده تا در صورت نیاز اقدام به اصلاحات لازم کرده و برای ورود به بازار رقابت گواهینامه‌های لازم را کسب نمایند. آزمون های سازگاری الکترومغناطیسی با توجه به ماهیت آزمون به چهار گروه دسته بندی می شوند:

 

 

عنوان استاندارد

ISIRI/INSO

IEC

آزمون مصونیت در برابر الکتریسیته ساکن (ESD)

 

7260-4-2

IEC 61000-4-2

هدف این آزمون ایجاد یک مبنای مشترک و تکرارپذیر برای ارزیابی عملکرد تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی در هنگام تخلیه الکتریسیته ساکن بر روی آن‌ها است. تخلیه الکترواستاتیکی برروی قسمت­های تجهیز که ممکن است در معرض این پدیده قرار بگیرند شبیه­سازی
می­­کند. اجرای این آزمون شامل تخلیه الکتریسیته ساکن هم به صورت تماسی و هم به صورت غیر تماسی است و مصونیت عملکردی تجهیز در مقابل این پدیده در حین و پس از آزمون بررسی می‌گردد.. ابزار اصلی اجرای این تست تفنگ تخلیه الکتریسیته ساکن است.

 

آزمون مصونیت تشعشعی (Radiated immunity)

 

7260-4-3

IEC 61000-4-3

هدف این آزمون ایجاد یک مبنای مشترک و تکرارپذیر برای ارزیابی عملکرد تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی در هنگامی است که در معرض تشعشعات الکترومغناطیسی در بازه فرکانس رادیویی همچون فرستنده­های رادیویی قابل­حمل،  فرستنده­های رادیویی و تلویزیونی ثابت، فرستنده­های رادیویی خودرو و منابع الکترومغناطیسی صنعتی و غیره  قرار می‌گیرند. اجرای این آزمون از طریق تاباندن تشعشعات الکترومغناطیسی با دامنه و فرکانس مناسب (محدوده 80 مگاهرتز تا 6 گیگاهرتز) در اطاقک ایزوله (Chamber) به تجهیز و ارزیابی عملکرد آن در حین و پس از آزمون صورت می‌گیرد.

 

آزمون مصونیت در برابر تداخلات رگباره (Burst)

 

7260-4-4

IEC 61000-4-4

هدف این آزمون ایجاد یک مبنای مشترک و تکرارپذیر برای ارزیابی عملکرد تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی در هنگامی است که در اتصالات تغذیه، داده یا کنترلی خود با تغییرات آنی و متواتر (Burst) مواجه می‌شوند. همچین تداخلاتی ممکن است برآمده از کلیدزنی­های سریع، قطع و وصل­شدن بارهای سلفی باشد؛ نکته قابل توجه در این آزمون، سرعت بالای پالس­ها و نرخ تکرار بالا در بسته­های پشت سر هم است. برای اجرای این تست دستگاه شبیه‌ساز تداخلات رگباره میان تجهیز و شبکه برق قرار گرفته و این تداخلات را با دامنه و فرکانس مناسب به دستگاه اعمال می‌کند.

آزمون مصونیت در برابر تداخلات فراتاخت (Surge)

 

7260-4-5

IEC 61000-4-5

هدف این آزمون ایجاد یک مبنای مشترک و تکرارپذیر برای ارزیابی عملکرد تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی در هنگامی است که در اتصال تغذیه خود با ضربه‌های ولتاژی (Surge) مواجه می‌شوند. همچین پدیده‌ای ممکن است برآمده از صاعقه یا اضافه ولتاژهای کلیدزنی باشد. برای اجرای این تست دستگاه شبیه‌ساز تداخلات فراتاخت میان تجهیز و شبکه برق قرار گرفته و این تداخلات را با اندازه ولتاژ و فاصله زمانی مناسب به دستگاه اعمال می‌کند.

 

آزمون مصونیت هدایتی

(Conducted immunity)

 

7260-4-6

IEC 61000-4-6

هدف این آزمون ایجاد یک مبنای مشترک و تکرارپذیر برای ارزیابی عملکرد تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی در هنگامی است که در اتصالات تغذیه، داده یا کنترلی خود با اختلالات الکترومغناطیسی ناشی از فرستنده‌های رادیویی در محدوده فرکانس 150 کیلوهرتز تا ۸۰ مگاهرتز مواجه می‌شوند. اجرای این آزمون از طریق کوپل کردن امواج الکترومغناطیسی با شدت و فرکانس مناسب به وسیله دستگاه CDN به اتصال تغذیه تجهیز و ارزیابی عملکرد آن صورت می‌گیرد.

آزمون مصونیت تداخلات مغناطیسی فرکانس قدرت (Power frequency magnetic field)

 

7260-4-8

IEC 61000-4-8

هدف این آزمون ایجاد یک مبنای مشترک و تکرارپذیر برای ارزیابی عملکرد تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی در هنگامی است که در معرض میدان مغناطیسی قرار می‌گیرد. همچین میدانی ممکن است برآمده از جریان بالای گذرنده از کابلی باشد که در نزدیکی تجهیز قرار گرفته است. اجرای این آزمون از طریق قرار دادن تجهیز در داخل یا در مجاورت کویلی که به آن جریان زیادی تزریق می‌شود و ارزیابی عملکرد تجهیز صورت می‌گیرد. جریان تزریقی مشخصه فرکانسی شبکه برق را دارا است.

 

آزمون مصونیت در برابر وقفه، قطع و افت ولتاژ (Voltage dip and interruption)

 

7260-4-11

IEC 61000-4-11

هدف این آزمون ایجاد یک مبنای مشترک و تکرارپذیر برای ارزیابی عملکرد تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی در هنگامی است که در منبع تغذیه تجهیز (به طور مثال برق شهر) اختلالاتی از نظیر وقفه، قطع یا افت ولتاژ رخ می‌دهد. همچین اختلالاتی ممکن است برآمده از نقص در شبکه و تاسیسات یا تغییرات زیاد و ناگهانی بار باشد. برای اجرای این تست دستگاه شبیه‌ساز اختلالات منبع تغذیه میان تجهیز و شبکه برق قرار گرفته و چند سناریو مربوطه را بر تغذیه آن وارد می‌کند تا بتوان عملکرد آن را تحت این شرایط ارزیابی نمود.

 

آزمون‌ گسیل هدایتی (Conducted Emission)

 

هدف این آزمون ایجاد یک مبنای مشترک و تکرارپذیر برای اندازه‌گیری میزان گسیل امواج الکترومغناطیسی از تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی به منبع تغذیه خود و شبکه برق است. از آنجایی که گسیل این امواج با احتمال بروز تداخل در سایر تجهیزات متصل به منبع تغذیه یکسان (به طور مثال سیم‌کشی داخل خانه) همراه است، ضروریست تا شدت این گسیل در طیف فرکانسی مطلوب (محدوده 150 کیلوهرتز تا 30 مگاهرتز) مورد اندازه‌گیری قرار گیرد. برای اجرای این تست دستگاه LISN میان تجهیز و شبکه برق قرار گرفته، از سویی نویز شبکه را فیلتر نموده و از سوی دیگر گسیل امواج الکترومغناطیسی رسانشی تجهیز در بدترین وضعیت کاری آن در طیف فرکانسی مطلوب را با استفاده کابل به گیرنده ارسال می‌کند تا ثبت و با حدود مجاز مقایسه گردد.

 

آزمون‌ گسیل تابشی (Radiated Emission)

 

هدف این آزمون ایجاد یک مبنای مشترک و تکرارپذیر برای اندازه‌گیری میزان گسیل امواج الکترومغناطیسی از تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی به فضای پیرامون خود است. از آنجایی که گسیل این امواج با احتمال بروز تداخل در سایر تجهیزات مجاور در محیط همراه است، ضروریست تا شدت این گسیل در طیف فرکانسی مطلوب (محدوده 30 مگاهرتز تا 6 گیگاهرتز) مورد اندازه‌گیری قرار گیرد. برای اجرای این تست تجهیز در بدترین وضعیت کاری آن درون اطاقک ایزوله (Chamber) قرار گرفته و گسیل تابشی امواج الکترومغناطیسی از آن، با استفاده از آنتن و دستگاه گیرنده در طیف فرکانسی مطلوب ثبت و با حدود مجاز مقایسه می‌گردد.

 

آزمون اندازه‌گیری پدیده فلیکر (Flicker)

 

7260-3-3

IEC 61000-3-3

هدف این آزمون ایجاد یک مبنای مشترک و تکرارپذیر برای اندازه‌گیری شدت نویز ولتاژی فلیکر تولید شده توسط تجهیز در اتصال تغذیه آن است. نوسانات و سوسو زدن (Flicker) ولتاژ تغذیه تجهیز می‌تواند ناشی از کلیدزنی بارهای تجهیز، راه اندازی موتورهای تجهیز یا … باشد. از آنجایی که تولید این نویز با احتمال بروز تداخل در سایر تجهیزات متصل به منبع تغذیه یکسان (به طور مثال سیم‌کشی داخل خانه) همراه است، ضروریست تا مقدار آن اندازه‌گیری و با حدود مجاز مقایسه گردد. برای اجرای این تست دستگاه اندازه‌گیری فلیکر به صورت موازی با تجهیز که به منبع برق بدون نویز متصل است، قرار گرفته و شدت نویز فلیکر تولید شده توسط تجهیز را اندازه‌گیری و گزارش می‌کند.

 

آزمون گسیل هارمونیک جریانی (Harmonics)

 

7260-3-2

IEC 61000-3-2

هدف این آزمون ایجاد یک مبنای مشترک و تکرارپذیر برای اندازه‌گیری شدت هارمونیک‌ها (ی جریانی ناخواسته فرکانس نامی تغذیه) تولید شده توسط تجهیز در اتصال تغذیه آن است. از آنجایی که تولید این هارمونیک‌ها با احتمال بروز تداخل در سایر تجهیزات متصل به منبع تغذیه یکسان (به طور مثال سیم‌کشی داخل خانه) همراه است، ضروریست تا مقدار آن‌ها اندازه‌گیری و با حدود مجاز مقایسه گردد. برای اجرای این تست کلمپ دستگاه اندازه‌گیری هارمونیک دور یکی از اتصالات تجهیز به منبع برق بدون نویز قرار گرفته و شدت هارمونیک‌های جریانی تولید شده توسط تجهیز را به صورت القایی اندازه‌گیری و گزارش می‌کند.

 

    

 

 

 

 

اشتراک گذاری صفحه: