گواهینامه CE

بعنوان یک سیستم پذیرفته شده جهت حصول اطمینان از کیفیت، ایمنی و الزامات زیست محیطی بسرعت در حال گسترش در کشورهای مختلف می­باشد و محصولاتی که این گواهینامه را دریافت نمایند، شانس تصاحب بازارهای داخلی و منطقه را خواهند داشت. در واقع درج نشان CE بر روی یک محصول نشان می­دهد محصول مورد نظر حداقل استانداردهای ایمنی را برآورده ساخته و دارای کیفیتی بالاتر از حداقل می­باشد. همچنین جابجایی و فروش آن را در کشورهای عضو اتحادیه اروپا (EU) و سایر کشورها میسر می نماید. مزایای دریافت گواهینامه CE محصول مورد نظر می تواند به صورت قانونی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا (EU) و منطقه تجاری آزاد اروپا، کشورهای حوزه خلیج فارس، عراق، ترکیه و … به فروش برسد و جابجا شود. ایجاد اطمینان در مصرف کننده و بازار خرده فروشی مزیت رقابتی و تبلیغاتی نظر مثبت نهادهای قانونی شرکت در مناقصات بزرگ دولتی من جمله (نفت، گاز، پتروشیمی) مزایای انجام آزمون در اپیل و دریافت گواهینامه CE از NB های طرف قرارداد با این شرکت در راستای اخذ نشان CE، خوشبختانه شرکت اپیل با دریافت گواهینامه و تأیید صلاحیت از NB های اروپائی، این امکان را فراهم کرده است که تولید کنندگان گواهینامه CE اورجینال از NB معتبر اروپایی دریافت نمایند.

هشدار در مورد CE های نامعتبر

نکته­ ای که برای شرکتهایی که مایل به دریافت نشان CE هستند بسیار مهم می­باشد و باید به آن توجه کنند، اعتبار گواهینامه CE می­باشد. افزایش تقاضای اخذ نشان CE توسط شرکتهای مختلف که دستیابی به بازارهای منطقه، سایر کشورها و بازارهای غنی داخلی را در بر دارد، سبب بوجود آمدن تعدادی شرکت با هدف ارائه این نشان از مراجع غیر معتبر (Non-Accredit) شده است. لازم بذکر است گواهینامه های صادر شده فاقد اعتبار میباشند (معمولاً بصورت خود اظهاری صادر می شوند) و به دلیل اینکه الزامات این گواهینامه از جمله گزارش انجام آزمون (Test Report)، ممیزی (Audit Report) و نماینده قانونی (Authorized Representative) در آنها رعایت نشده است، شرکتها و تولید کنندگانی که اینگونه گواهینامه ها اخذ نمایند، قادر به صادرات نخواهند بود و باید مجدداً از شرکتهای ذیصلاح اقدام نمایند.

(CE Technical file) چیست؟

تکنیکال فایل CE مجموعه ای شامل گزارش آزمون های انجام شده بر روی تجهیز، آنالیز ریسک، اطلاعات کامل مربوط به تولید کننده محصول و … می­باشد که گواهینامه CE بر اساس آن صادر شده است. این مجموعه فایل به همراه گواهینامه CE در اختیار متقاضی قرار خواهد گرفت.

NB یا (Notified Body) چه نهادی است؟

NB نهادی در اروپا است که قادر به صدور گواهینامه CE در یک یا چند دایرکتیو CE می­باشد و تایید صلاحیت صدور در آن زمینه خاص را از مراجع بالاتر اتحادیه اروپا برای یک دوره زمانی مشخص دریافت کرده است. اعتبار NB پس از اتمام دوره زمانی باید توسط مراجع ذیصلاح تمدید گردد.

آیا گواهینامه CE صادر شده برای محصول من معتبر است؟

برای اطمینان از صحت گواهینامه CE صادر شده حتما کد درج شده بر روی گواهینامه CE شما باید قابلیت ردگیری از Notified Body صادر کننده را داشته باشد، تنها در این صورت است که شما امکان خواهید یافت در صورت بروز هرگونه مشکل، نهاد صادر کننده را مورد مواخذه و یا پیگرد قرار دهید.

هزینه دریافت گواهینامه CE چقدر است؟

این طبیعتا اولین سوالی است که در ذهن اقدام کنندگان برای اخذ نشان CE و حتی سازندگان تجهیز شکل می­گیرد و دانستن آن نیز برای برنامه ریزی تولیدکننده، کاملا به حق است. اما اجازه دهید با ذکر یک مثال به جواب این سوال بپردازیم، فرض کنید شما به یک سازنده ملک مراجعه کنید و بگوئید :هزینه ساخت یک ساختمان ۱۲۰ متری با ۳ اتاق خواب چقدر است؟ طبیعتا جواب یک کلمه ساده نخواهد بود چراکه عوامل متعددی در این امر تاثیر گذارند. هر تجهیز بنا به کارکرد خود مشمول دایرکتیوهای خاص خود می­شود و این دایرکتیوها خود شامل استانداردهای مختلفی هستند. حال اینکه تجهیز شامل چند دایرکتیو شده و چه استانداردهایی مربوط به تجهیز می­شود منوط به بررسی تجهیز و آگاهی از مشخصات اساسی دستگاه می­باشد. به طور مثال یک دستگاه برقی مکانیکی مانند کلید قطع و وصل لامپ شامل دایرکتیو LVD Low Voltage Devices می­شود، حال اگر همان کلید به صورت هوشمند باشد و عناصر الکتریکی فعال بر روی برد آن نصب شده باشد شامل دایرکتیو EMC Electromagnetic Compatibility نیز شده و طبیعتا تست­های الزامی قابل اعمال بر روی آن و به تبع آن، هزینه نیز افزایش خواهد یافت. شما تولید کننده گرامی در صورتی که مایل به اخذ گواهینامه CE از اپیل می­باشید میتوانید با تکمیل این فرم از هزینه های صدور گواهینامه CE مربوط به تجهیز خود مطلع شوید.

علت تفاوت در هزینه های صدور گواهینامه CE چیست؟

هر تجهیز بنا به کارکرد خود مشمول دایرکتیوهای خاص خود می­شود و این دایرکتیوها خود شامل استانداردهای مختلفی هستند. حال اینکه تجهیز شامل چند دایرکتیو شده و چه استانداردهایی مربوط به تجهیز می­شود منوط به بررسی تجهیز و آگاهی از مشخصات اساسی دستگاه می­باشد. به طور مثال یک دستگاه برقی مکانیکی مانند کلید قطع و وصل لامپ شامل دایرکتیو LVD Low Voltage Devices می­شود، حال اگر همان کلید به صورت هوشمند باشد و عناصر الکتریکی فعال بر روی برد آن نصب شده باشد شامل دایرکتیو EMC Electromagnetic Compatibility نیز شده و طبیعتا تست­های الزامی قابل اعمال بر روی آن و به تبع آن، هزینه نیز افزایش خواهد یافت. شما تولید کننده گرامی در صورتی که مایل به اخذ گواهینامه CE از اپیل می­باشید میتوانید با تکمیل این فرم از هزینه های صدور گواهینامه CE مربوط به تجهیز خود مطلع شوید.

چگونه شرکت هایی که به من پیشنهاد ارائه گواهینامه CE می­کنند را اعتبار سنجی نمایم؟

پاسخ به این سوال اول از هر چیز به معیار متقاضی در رابطه با تعیین اعتبار برمی­گردد. اما به صورت عام توجه به نکات ذیل مفید خواهد بود.
هر NB در اروپا قادر به صدور گواهینامه CE در یک یا چند دایرکتیو می­باشد و تایید صلاحیت صدور در آن زمینه خاص را داراست، پس طبیعتا نماینده آن NB در ایران باید قبل از هرچیز، از نوع و عملکرد تجهیز شما آگاه شود و سپس توانایی NB خود را سنجیده و در نهایت اقدام به اعلام هزینه برای شما نماید. آن شرکت باید از موجودیت فیزیکی کارخانه شما اطمینان حاصل کند که در نتیجه بازدید از آن باید جزو خواسته های شرکت پیشنهاد دهنده باشد.
شرکت پیشنهاد دهنده میبایست علاوه بر گواهینامه CE، تکنیکال فایل (Technical file) را نیز به شما ارائه کند.
نام سازنده، مدل تجهیز، مشخصات اساسی دستگاه، نام NB صادر کننده گواهینامه CE، کد رهگیری و … باید بر روی گواهینامه CE درج شود. گواهینامه CE مربوط به محصول END USER (آماده تحویل به کاربر نهایی) است و درنتیجه می­بایست دارای مدل و مشخصات منحصر بفرد باشد، این گواهینامه مربوط به خط تولید نمی­شود.

چرا با شرکت هایی که گواهینامه CE جعلی صادر می­کنند برخورد نمی شود؟

متاسفانه دو عامل عمده باعث شده است این قبیل شرکت ها به فعالیت خود ادامه ­دهند؛ اول وجود متقاضیانی است که که به نشان CE صرفا به عنوان یک عنصر تبلیغاتی محض نگاه می­کنند و هدفی بالاتر از ارائه آن به طور مثال در نمایشگاه های داخل کشور جهت فریب مشتری نا آشنا به این مارک، ندارند و دوم به دلیل نبود نهاد متولی نظارت در این زمینه.

نام شرکت هایی که گواهینامه CE خود را از طریق تست در اپیل و صدور از NB های طرف قرارداد با این شرکت اخذ نموده­ اند
شرکت همایه
شرکت پوششهای نانوساختار
شرکت پیام آوران نانو فناوری فردانگر
شرکت آرا پژوهش فناوری نانو
شرکت فناوران نانو مقیاس
شرکت برنا الکترونیک
شرکت رهروان سپهر اندیشه
شرکت مهندسی صمیم رایانه
شرکت سپاهان باتری
شرکت تجهیز آفرینان نوری پارسه
شرکت الکتروپیک
صنایع یکتا تهویه اروند
شرکت آرمان فراز پیمان
شرکت دی پارت سان آسیا
شرکت برقی آفتابی هدایت نور یزد
شرکت تراشه پرداز پویا
برای مشاهده چند نمونه از تجهیزات تحت آزمون به پایین صفحه مراجعه نمایید.
تجهیزات نانو
تجهیزات ابزاردقیق
تجهیزات روشنایی
تجهیزات جانبی نور و تصویر
تجهیزات کنترلی
تجهیزات تست
تجهیزات اندازه گیری
باطری های خودرویی
تجهیزات صنعتی
تجهیزات آسانسور
تجهیزات IT
انواع تابلو های برق
انواع پنل­های خورشیدی فتوولتائیک

پس از سال­ها فعالیت در زمینه تست و بازرسی انواع تجهیزات الکتریکی و مخابراتی و با توجه به بهبود شرایط تولید و افزایش تمایل تولید کنندگان محترم به صدور محصولات خود به خارج از مرزهای کشور، و به تبع آن نیاز به استاندارد های بین المللی معتبر در این زمینه، شرکت اپیل تصمیم به ورود در فرآیند کمک به تولیدکنندگان در این زمینه گرفت. در همین راستا و در پی اصول اساسی شرکت که همواره خدمات با کیفیت را در اولویت قرار می­دهد، پس از بررسی های فراوان چند NB از اروپای غربی انتخاب شدند و از آنها برای بازدید از تجهیزات آزمایشگاه و توانایی های اپیل دعوت به عمل آمد، ضمن این بازدید چند روزه، کارشناسان خبره آن NB به بررسی دقیق دستگاه­های تست و کالیبراسیون آن­ها، چگونگی روند تست و … پرداختند و در نهایت آزمایشگاه اپیل را به عنوان مرجعی معتبر اعلام نموده و در نتیجه اعتبار گزارش آزمون ­های صادره از اپیل را هم ارز گزارشات صادره از آزمایشگاه های اروپایی قرار دادند. بدین ترتیب فرآیند تست، در ایران توسط اپیل انجام شده و نتایج بصورت یک تکنیکال فایل (Technical file) به آن NB ارسال و گواهینامه CE توسط آن NB بر اساس تکنیکال فایل (Technical file) مذکور صادر می­شود.

فرم ارسال اطلاعات