آزمایشگاه IP

استفاده از تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی به صورت روزافزون در حال گسترش است. این تجهیزات که در مصارف گوناگون خانگی و صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند، متناسب با محیط بهره‌برداری آن‌ها ملزم به مقاومت در برابر نفوذ اجسام خارجی مانند دست انسان، گرد و خاک، نفوذ مایعات و انواع آلاینده‌های صنعتی می‌باشند. به علاوه این تجهیزات باید قادر باشند تا حد مشخصی از نیروی مکانیکی خارجی را بدون تغییر در رفتار برنامه‌ریزی شده خود تحمل کنند. میزان این نیروها براساس نوع کاربری هر تجهیز، مطابق با الزامات استانداردهای ملی و بین‌المللی تعیین می‌شود. در حال حاضر شاخص IP میزان مقاومت تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی را در برابر نفوذ اجسام خارجی و انواع مایعات نشان می‌دهد. در مقابل شاخص IK بیانگر میزان تحمل بدنه خارجی تجهیزات در مقابل ضربات مکانیکی می‌باشد.

 

آزمون درجه حفاظت (Degree of Protection) سطح حفاظت محفظه‌ی خارجی تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی را در مقابل نفوذ آلودگی‌های مختلف نشان می‌دهد. به بیان دیگر، کد IP  میزان مقاومت تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی را در مقابل نفوذ ذرات جامد و مایع بیان می‌کند. براین اساس کمیته بین‌المللی الکتروتکنیک (IEC) سیستم درجه‌بندی میزان حفاظت تجهیزات در برابر نفوذ ذرات جامد و مایع را راه‌اندازی نموده و به هر تجهیز یک کد مشخص اختصاص داده است. این کد شامل دو عدد اجباری است که به صورت IPXX مشخص می‌شود و دو حرف اختیاری را نیز در بر می‌گیرد که توضیحات تکمیلی در مورد تجهیز مورد تست را در اختیار کاربر می‌گذارد.

 

بنابراین برای هر تجهیز الکتریکی یک کد مشخص به صورت IPXX تعریف می‌شود که رقم اول آن بیانگر رفتار آن تجهیز در برابر نفوذ اجسام جامد و رقم دوم نشان‌دهنده میزان مقاومت در برابر نفوذ مایعات به درون تجهیز می‌باشد. دو کارکتر بعدی نشان‌دهنده اطلاعات اضافی و تکمیلی مربوط به درجه حفاظت تجهیزات می‌باشند که در بیان کد IP اختیاری هستند.

 

 

آزمون‌های درجه حفاظت بر روی تمامی تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی قابل اجراست. این آزمون میزان نفوذپذیری اجسام جامد و مایعات را به تجهیزات مختلف نشان می‌دهد. هم‌چنین یکی از مسائلی که تحت پوشش این آزمون قرار دارد، دسترسی به قسمت‌های خطرناک تجهیزات (Hazardous parts) می‌باشد. براین اساس آزمون درجه حفاظت به صورت زیر تقسیم‌بندی می‌گردد:

  • آزمون‌های درجه حفاظت در برابر اجسام جامد

قابلیت نفوذ اجسام جامد خارجی مانند دست انسان و هم‌چنین نفوذ گرد و خاک به درون محفظه تجهیز مورد آزمون در این بخش طبقه‌بندی شده و با توجه به سطح نفوذ، متناسب با الزامات استانداردها عدد مورد نظر برای تعیین نفوذپذیری در مقابل اجسام خارجی مشخص می‌گردد.

قابلیت نفوذ اجسام جامد خارجی مانند دست انسان و هم‌چنین نفوذ گرد و خاک به درون محفظه تجهیز مورد آزمون در این بخش طبقه‌بندی شده و با توجه به سطح نفوذ، متناسب با الزامات استانداردها عدد مورد نظر برای تعیین نفوذپذیری در مقابل اجسام خارجی مشخص می‌گردد.

 

  • آزمون دسترسی به قسمت‌های خطرناک

امکان وارد شدن دست، انگشت، ابزار و یا سیم به محفظه تجهیزات الکتریکی می‌تواند جان اپراتور و افرادی که با تجهیز سر و کار دارند را به خطر بیاندازد. از این رو یکی از مهم‌ترین الزامات مربوط به آزمون‌های درجه حفاظت، بررسی میزان دسترسی به قسمت‌های خطرناک تجهیزات مختلف می‌باشد.

 

  • آزمون حفاظت در برابرنفوذ مایعات

سطوح مختلفی برای تعیین ضدآب بودن محفظه تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی وجود دارد. میزان تحمل محفظه تجهیز در مقابل نفوذ آب و مدت زمان این مقاومت، ضریب نفوذپذیری آن را در مقابل سیالات تعیین می‌نماید. این ضریب می‌تواند مقداری بین 0 تا 9 داشته باشد که بیانگر میزان نفوذ مایعات به درون محفظه تجهیز است.

 

 

آزمون حفاظت در برابر ضربات مکانیکی (IK) میزان تأثیرپذیری محفظه تجهیزات الکتریکی و یا الکترونیکی را در برابر نیروهای مکانیکی خارجی نشان می‌دهد. این آزمون‌ها که مطابق با استاندارد بین‌المللی IEC 62262، IEC 60068-2-75 و استاندارد ملی ISIRI 9936 بر روی تجهیزات مختلف الکتریکی و الکترونیکی انجام می‌پذیرد، می‌تواند بازه IK 00 تا IK 10 را در بر بگیرد.

مطابق با استانداردهای IEC 62262 و IEC 60068-2-75 آزمون حفاظت از ضربه (IK) با استفاده از سه چکش مختلف(Hammer) صورت می‌گیرد که مشخصات این چکش‌ها  مطابق با میزان درجه حفاظت از ضربه انتخاب می‌شود.

عواملی که استفاده از آزمونهای IP و IK را ضروری میکنند به شرح زیر میباشد:

1- ایمنی (Safety)

در دسترس بودن بخش‌های برق‌دار یک سیستم الکتریکی می‌تواند خطرات جانی بسیاری را متوجه افراد و پرسنل درگیر با آن تجهیز نماید. نفوذ آگاهانه یا ناآگاهانه اجسام خارجی مانند دست، انگشت، اجسام نوک‌تیز مانند پیچ‌گوشتی و … به درون تجهیزات الکتریکی می‌تواند مشکلات جدی در حوزه ایمنی افراد بوجود آورد. آزمون نفوذپذیری با در نظر گرفتن عواملی مانند خطرساز بودن تجهیز می‌تواند میزان کاهش این خطرات را در بر داشته باشد.

2- عملکرد تجهیز (Functionality)

هر تجهیز الکتریکی و الکترونیکی به منظور انجام فرآیند و عملکرد خاصی طراحی و مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند. برخی از این تجهیزات عملکرد کلیدی دارند و حتی برخی از آن‌ها مانند تجهیزات پزشکی به‌صورت مستقیم با جان انسان ارتباط دارند. نفوذ اجسام خارجی مانند گرد و خاک و یا در معرض رطوبت قرار گرفتن آن‌ها و یا امکان نفوذ مایعات به درون این تجهیزات می‌تواند عملکرد آن‌ها را مختل نموده و تبعات جبران‌ناپذیری برجای گذارد. از این رو نیاز است تا هر تجهیز متناسب با محل بهره‌برداری آن در مقابل این عوامل خارجی ایمنی‌های لازم را داشته باشد. این ایمنی‌ها با شاخص IP نشان داده می‌شوند.

به علاوه ضربات ناخواسته و یا عمدی به بنده تجهیزات می‌تواند عملکرد آن‌ها را دچار تغییر نماید. برخی از تجهیزات به شوک‌های مکانیکی بسیار حساس هستند (مانند حسگرها، کنترلرها و …) و وارد آمدن ضربات مکانیکی به این تجهیزات می‌تواند مشکلات عدیده‌ای را بوجود آورند. آزمون حفاظت از ضربه (IK) شاخصی را در اختیار تولیدکنندگان، واردکنندگان، صادرکنندگان و مصرف‌کنندگان قرار می‌دهد تا بتوانند در ارتباط با استقامت مکانیکی تجهیزات الکتریکی ناشی از ضربات خارجی اطلاعات کافی را در اختیار داشته باشند.

3- بازاریابی (Marketing)

بازار امروز بازار رقابت‌ها است. در هر زمینه تولیدکنندگان متعددی وجود دارد که برای ارائه محصول خود در سطح ملی و بین‌المللی تلاش می‌کنند. ارائه گواهینامه‌های معتبر برای محصولات از سوی تولیدکنندگان، مصرف‌کنندگان را با خیالی آسوده به استفاده از آن محصول وامی‌دارد. در کنار این موضوع، برخی از تجهیزات خاص نیازمند گواهینامه‌های خاص هستند که در صورتی که تولید‌کنندگان بتوانند این گواهینامه‌ها را اخذ نمایند، می‌توانند در بازار فروش محصولات خود نسبت به سایر رقبا پیشتاز باشند. گواهینامه درجه حفاظت IP و حفاظت در برابر ضربات مکانیکی IK از مهم‌ترین گواهینامه‌های موجود هستند که می‌توانند در کسب نشان CE، ATEX، SIL و بسیاری از گواهینامه‌های ملی و بین‌المللی مورد استفاده قرار گیرند.

شرکت صنایع انرژی (اپیل) قابلیت اجرای آزمون‌های درجه حفاظت (IP) را برای کلیه تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی و مخابراتی اعم از انواع سیستم‌های روشنایی و چراغ‌ها، انواع لوازم خانگی مانند ماشین‌لباس‌شویی، ماشین ظرف‌شویی، انواع پمپ‌ها، لجن‌کش‌ها، کف‌کش‌ها، تجهیزات الکترونیکی نظیر انواع تلفن هوشمند، لپ‌تاپ، تبلت، تجهیزات شبکه و سوئیچ‌ها، لوازم اندازه‌گیری، کنترلی، رله‌ها، مانیتورها، تجهیزات مورد استفاده در پست‌های کمپکت و انواع تابلوها و بسیاری تجهیزات مشابه دیگر را بدون محدودیت ابعادی دارا می‌باشد. هم‌چنین امکان انجام آزمون‌های نفوذپذیری برای تجهیزات الکتریکی-پزشکی نیز برای متقاضیان گرامی در این آزمایشگاه فرآهم شده است. در اختیار داشتن گواهینامه‌های بین‌المللی توسط شرکت صنایع انرژی (اپیل) این امکان را برای مشتریان ایجاد می‌کند که در صورت برآورده ساختن الزامات استانداردهای مربوطه تجهیز مورد آزمون گواهینامه معتبر IP دریافت نمایند. برخی دیگر از تجهیزات مورد آزمون نفوذپذیری به قرار زیر است.

 

1- انواع سیستم‌های روشنایی و چراغ‌ها

چراغ‌های روشنایی انواع مختلفی از قبیل چراغ‌های خیابانی، چراغ‌های استخری، چراغ‌های ایساده، چراغ‌های مورد استفاده در صنایع نفت و گاز و محیط‌های مستعد انفجار، چراغ‌های مورد استفاده در محیط‌های مرطوب و مدل‌های دیگر دارند که در محیط‌های گوناگون صنعتی و خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی از این سیستم‌های روشنایی در محیط بیرونی نصب می‌شوند که در معرض بارش باران قرار دارند و برخی دیگر در محیط‌هایی به صورت کاملاً غوطه‌ور در آب مانند استخر‌ها استفاده می‌شوند. شرکت صنایع انرژی (اپیل) قادر است که کلیه آزمون‌های مربوط به اخذ گواهینامه IP را در اختیار مشتریان گرامی در این حوزه قرار دهد. آزمون‌های این حوزه مطابق با استاندارد ملی ISIRI 2868، ISIRI 5920-1 و استاندارد بین‌المللی IEC 60529، IEC 60598-1 صورت می‌گیرد و گواهینامه IP معتبر برای دریافت نشان‌های بین‌المللی مانند CE، ATEX و … ارائه می‌گردد.

2- ماشین‌های دوار الکتریکی

ماشین‌های الکتریکی به صورت گسترده در نیروگاه‌ها، صنایع سبک و سنگین، کاربردهای خانگی و آپارتمان‌ها و بسیاری کاربردهای دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. با توجه به تأثیرات محیطی در صنایع و کاربردهای مختلف بر این تجهیزات و هم‌چنین قیمت زیاد این تجهیزات به خصوص در مقیاس‌های بالا، باعث می‌شود که نیاز به گواهینامه‌های معتبر IP برای این تجهیزات امری ضروری تلقی شود. انواع ماشین‌های القایی و سنکرون، استپر موتورها، سروو موتورها در این دسته طبقه‌بندی می‌شوند. از این رو شرکت دانش‌بنیان صنایع انرژی (اپیل) با تکیه بر دانش و تجهیزات خود می‌تواند مشتریان را در این مهم یاری نماید. آزمون‌های درجه حفاظت مطابق با استاندارد ملی ISIRI 2868، ISIRI 3772-5 و استاندارد بین‌المللی IEC 60529، IEC 60034-5 قابل انجام بوده و مطابق آن گواهینامه معتبر IP جهت اخذ نشان‌های بین‌المللی ارائه می‌گردد.

ty Enclosure

مطابق با الزامات استاندارد بین‌المللی IEC 62208، محفظه تابلوهای فشارضعیف باید در مقابل عوامل مختلف خارجی مقاومت مناسبی از خود نشان داده و بتواند الزامات مربوطه را برآورده سازد. این الزامات مسائلی مانند مقاومت در برابر نفوذ اجسام خارجی و مایعات (آزمون درجه حفاظت IP)، مقاومت در برابر نیروها و ضربات مکانیکی خارجی و حفاظت در برابر ضربات مکانیکی (IK)، مقاومت در برابر خوردگی ناشی از آزمون‌های مختلف مانند آزمون پاشش نمک (Salt spray test)، پیوستگی الکتریکی (Electrical continuity) را در بر می‌گیرد. تجهیزات این دسته بایستی این الزامات را رعایت و از آن‌ها با موفقیت عبور نمایند. شرکت صنایع انرژی (اپیل) با در اختیار داشتن گواهینامه‌های معتبر بین‌المللی و عضویت در سازمان آزمایشگاه‌های مرجع (ILAC) قادر است تا کلیه آزمون‌های مربوط به Empty Enclosure را با استفاده از تجهیزات روز دنیا به انجام رسانده و گواهینامه معتبر بر پایه استاندارد بین‌المللی IEC 62208 برای مشتریان و متقاضیان محترم صادر نماید.

شرکت صنایع انرژی (اپیل) قابلیت اجرای آزمون‌های درجه حفاظت (IP) را برای کلیه تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی و مخابراتی اعم از انواع سیستم‌های روشنایی و چراغ‌ها، انواع لوازم خانگی مانند ماشین‌لباس‌شویی، ماشین ظرف‌شویی، انواع پمپ‌ها، لجن‌کش‌ها، کف‌کش‌ها، تجهیزات الکترونیکی نظیر انواع تلفن هوشمند، لپ‌تاپ، تبلت، تجهیزات شبکه و سوئیچ‌ها، لوازم اندازه‌گیری، کنترلی، رله‌ها، مانیتورها، تجهیزات مورد استفاده در پست‌های کمپکت و انواع تابلوها و بسیاری تجهیزات مشابه دیگر را بدون محدودیت ابعادی دارا می‌باشد. هم‌چنین امکان انجام آزمون‌های نفوذپذیری برای تجهیزات الکتریکی-پزشکی نیز برای متقاضیان گرامی در این آزمایشگاه فرآهم شده است. در اختیار داشتن گواهینامه‌های بین‌المللی توسط شرکت صنایع انرژی (اپیل) این امکان را برای مشتریان ایجاد می‌کند که در صورت برآورده ساختن الزامات استانداردهای مربوطه تجهیز مورد آزمون گواهینامه معتبر IP دریافت نمایند. برخی دیگر از تجهیزات مورد آزمون نفوذپذیری به قرار زیر است.

 

1- انواع سیستم‌های روشنایی و چراغ‌ها

چراغ‌های روشنایی انواع مختلفی از قبیل چراغ‌های خیابانی، چراغ‌های استخری، چراغ‌های ایساده، چراغ‌های مورد استفاده در صنایع نفت و گاز و محیط‌های مستعد انفجار، چراغ‌های مورد استفاده در محیط‌های مرطوب و مدل‌های دیگر دارند که در محیط‌های گوناگون صنعتی و خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی از این سیستم‌های روشنایی در محیط بیرونی نصب می‌شوند که در معرض بارش باران قرار دارند و برخی دیگر در محیط‌هایی به صورت کاملاً غوطه‌ور در آب مانند استخر‌ها استفاده می‌شوند. شرکت صنایع انرژی (اپیل) قادر است که کلیه آزمون‌های مربوط به اخذ گواهینامه IP را در اختیار مشتریان گرامی در این حوزه قرار دهد. آزمون‌های این حوزه مطابق با استاندارد ملی ISIRI 2868، ISIRI 5920-1 و استاندارد بین‌المللی IEC 60529، IEC 60598-1 صورت می‌گیرد و گواهینامه IP معتبر برای دریافت نشان‌های بین‌المللی مانند CE، ATEX و … ارائه می‌گردد.

2- ماشین‌های دوار الکتریکی

ماشین‌های الکتریکی به صورت گسترده در نیروگاه‌ها، صنایع سبک و سنگین، کاربردهای خانگی و آپارتمان‌ها و بسیاری کاربردهای دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. با توجه به تأثیرات محیطی در صنایع و کاربردهای مختلف بر این تجهیزات و هم‌چنین قیمت زیاد این تجهیزات به خصوص در مقیاس‌های بالا، باعث می‌شود که نیاز به گواهینامه‌های معتبر IP برای این تجهیزات امری ضروری تلقی شود. انواع ماشین‌های القایی و سنکرون، استپر موتورها، سروو موتورها در این دسته طبقه‌بندی می‌شوند. از این رو شرکت دانش‌بنیان صنایع انرژی (اپیل) با تکیه بر دانش و تجهیزات خود می‌تواند مشتریان را در این مهم یاری نماید. آزمون‌های درجه حفاظت مطابق با استاندارد ملی ISIRI 2868، ISIRI 3772-5 و استاندارد بین‌المللی IEC 60529، IEC 60034-5 قابل انجام بوده و مطابق آن گواهینامه معتبر IP جهت اخذ نشان‌های بین‌المللی ارائه می‌گردد.

ty Enclosure

مطابق با الزامات استاندارد بین‌المللی IEC 62208، محفظه تابلوهای فشارضعیف باید در مقابل عوامل مختلف خارجی مقاومت مناسبی از خود نشان داده و بتواند الزامات مربوطه را برآورده سازد. این الزامات مسائلی مانند مقاومت در برابر نفوذ اجسام خارجی و مایعات (آزمون درجه حفاظت IP)، مقاومت در برابر نیروها و ضربات مکانیکی خارجی و حفاظت در برابر ضربات مکانیکی (IK)، مقاومت در برابر خوردگی ناشی از آزمون‌های مختلف مانند آزمون پاشش نمک (Salt spray test)، پیوستگی الکتریکی (Electrical continuity) را در بر می‌گیرد. تجهیزات این دسته بایستی این الزامات را رعایت و از آن‌ها با موفقیت عبور نمایند. شرکت صنایع انرژی (اپیل) با در اختیار داشتن گواهینامه‌های معتبر بین‌المللی و عضویت در سازمان آزمایشگاه‌های مرجع (ILAC) قادر است تا کلیه آزمون‌های مربوط به Empty Enclosure را با استفاده از تجهیزات روز دنیا به انجام رسانده و گواهینامه معتبر بر پایه استاندارد بین‌المللی IEC 62208 برای مشتریان و متقاضیان محترم صادر نماید.

8 آذر 1400

آزمایشگاه IP

آزمایشگاه IP استفاده از تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی به صورت روزافزون در حال گسترش است. این تجهیزات که در مصارف گوناگون خانگی و صنعتی مورد استفاده […]
6 آذر 1400

آزمایشگاه EMC

آزمایشگاه EMC سازگاری الکترومغناطیسی (Electromagnetic Compatibility) به اختصار EMC، اثر متقابل تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی با محیط الکترومغناطیسی پیرامون خود و یا سایر تجهیزات موجود می‌باشد. […]
29 آبان 1400

سازگاری الکترومغناطیسی

سازگاری الکترومغناطیسی چیست؟ سازگاری الکترومغناطیسی (Electromagnetic Compatibility) به اختصار EMC، اثر متقابل تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی با محیط الکترومغناطیسی پیرامون خود و یا سایر تجهیزات موجود […]
18 آبان 1399

آزمون های بارگذاری برج ها و سازه های خطوط انتقال هوایی و معرفی استاندارد IEC 60652

آزمون های بارگذاری برج ها و سازه های خطوط انتقال هوایی و معرفی استاندارد IEC 60652 معرفی استاندارد  در این نوشته استاندارد بین المللی  IEC 60652 […]
18 آبان 1399

گواهی نامه RoHS چیست؟

گواهی نامه RoHS چیست؟ RoHS مخفف عبارت Restriction of Hazardous Substances است ، و کل صنعت الکترونیک و بسیاری از محصولات الکتریکی را نیز تحت تأثیر […]
15 مهر 1399

صدور گواهی نامه SIL و ارزیابی سطح ایمنی عملکردی

صدور گواهی نامه SIL و ارزیابی سطح ایمنی عملکردی گواهی نامه SIL از نظر ماهیت و مفهوم قدری با سایر گواهی نامه های معمول که در […]
8 تیر 1398

دومین آزمایشگاه صنایع انرژی اپیل

7 تیر 1398

محیط زیست

7 تیر 1398

آزمایشگاه یراق آلات الکتریکی